Invoerheffing van 3 euro maakt pakketjes van buiten de EU duurder
Een telefoonhoesje van drie euro, een lampje van vijf: jarenlang kwamen zulke bestellingen van buiten de EU zonder invoerrechten de grens over. Sinds 1 juli 2026 is dat voorbij. De vrijstelling voor pakketjes tot 150 euro is geschrapt en daarvoor in de plaats geldt nu een vaste invoerheffing van 3 euro per productsoort, zo meldt de Consumentenbond.
Hoe de heffing werkt
De regeling zit net iets anders in elkaar dan veel mensen denken. De 3 euro geldt niet per pakket maar per soort product in een zending. Wie drie dezelfde t-shirts bestelt, betaalt de heffing één keer. Zit er naast die t-shirts ook een oplader in de doos, dan telt die apart mee. Platforms en importeurs horen het bedrag bovendien vooraf in de prijs te verwerken; de bezorger hoort niet ineens aan de deur om geld te vragen.
Het gaat om een tijdelijke maatregel die in elk geval tot 1 juli 2028 loopt. Daarna moeten reguliere invoerrechten per productcategorie gaan gelden, via een nieuw Europees douanesysteem.
Waarom Brussel ingrijpt
De achtergrond is bekend terrein voor wie een webwinkel runt. Elke dag komen miljoenen kleine zendingen de EU binnen en de douane kan daar maar een beperkt deel van controleren. Bij gerichte controles in 2025 voldeed in bepaalde productgroepen ruim 60 procent van de gecontroleerde producten niet aan de Europese eisen, schrijft de Consumentenbond. De oude vrijstelling maakte het voor verkopers van buiten de EU wel erg gemakkelijk om Europese regels en Europese concurrenten links te laten liggen.
Wat merkt de Nederlandse webwinkel hiervan?
Voor Nederlandse webwinkels is dit per saldo goed nieuws. Het prijsverschil met aanbieders van buiten de EU wordt iets kleiner, terwijl de argumenten waarmee een Nederlandse winkel zich toch al onderscheidde overeind blijven: snelle levering, een bereikbare klantenservice en producten die aan de Europese regels voldoen. Consumenten die door de heffing opnieuw gaan vergelijken, letten vaker op zulke zekerheden. Een herkenbaar teken daarvan is een erkend keurmerk; het door de Consumentenbond erkende Webshop Keurmerk is daarvan een voorbeeld.
Voor wie zelf producten van buiten de EU laat komen om door te verkopen geldt de heffing overigens net zo goed. Het loont dus om na te rekenen wat een bestelling uit China na 1 juli werkelijk kost, en dat mee te nemen in de verkoopprijs.